Uutiskirje 06/2023 julkaistu

YritysKannus päivystää myös kesälomakauden. Noora / 0444745237 on tavoitettavissa lähes koko heinäkuun, Jukka / 0407784262 käväisee lomilla, mutta vastaa puhelimeen. Hyvää kesää kaikille!

- - - - - - - - - - - - -

BIOKAASUTUOTANNON MAHDOLLISUUDET ke 28.6. klo 14:00

Tervetuloa avoimeen keskustelutilaisuuteen ja Kannuksen biokaasuselvityksen tulosten esittelyyn!
Kaupungintalon valtuustosali, Asematie 1, kaffitarjoilu klo 13:30 alkaen

Asiantuntijoina ja selvityksen laskentatulosten, skenaarioiden ja mahdollisuuksien esittelijöinä toimitusjohtaja Mikko Ahokas ja asiantuntija Aleksi Rautavuosi, Macon Oy.

- - - - - - - - - - - - -

MAASEUDUN YRITYS- JA HANKETUET NYT AUKI!

Rieska-Leaderin ja Maaseudun Kehittämistukien aikataulut ovat viimein auki – uudistunut HYRRÄ-asiointipalvelu saatiin avattua juhannusviikolla!

            Hyrrä (ruokavirasto.fi)

Rieska-Leaderin seuraava hankekokous on kesälomien jälkeen 23.8., hakemukset pyydetään 7.8. mennessä. Lisätietoa @rieskaleader.fi

ELY-keskuksen ensimmäinen hakujakso on auki 15.8. saakka. Seuraavat ELYn hakujaksot 16.8.-15.10. ja 16.10.23-16.1.24. Lisätietoa @ruokavirasto.fi

Rakennerahastojen haut ovat myös auki https://rakennerahastot.fi/etusivu - etenkin oikeudenmukaisen siirtymän (JTF) rahaa on reilusti miljoonia jo nyt auki.

Lisätietoa linkkien takaa tai suoraan YritysKannuksen porukalta ja ELYstä / Rieska-Leaderilta.
Nämä miljoonat on tarkoitettu käyttöön – otetaan niistä osa kiinni myös Kannukseen!

- - - - - - - - - - - - -

RUOKAVIRASTO TIEDOTTAA

  1. Lähiruokaa, luomua ja luonnontuotteita -hankkeen järjestämien tilaisuuksien materiaalit löytyvät https://aitojamakuja.fi/tilaisuuksien-materiaalit/-sivulta
    2. Kesäkuun Aitoja makuja -lehti on ilmestynyt, lueaitojamakujalehti.fi
    3. Päivitetty ohje Alkutuotannon elintarvikevalvonta ja riskinarviointi. Ohjeessa annetaan suosituksia elintarvikkeiden alkutuotannon riskien arvioimiseen ja tarkastustiheyksien määrittämiseen.
    4. Aitojamakuja.fi tapahtumakalenterista löytyy runsaasti ruoka-alan koulutuksia, työpajoja, infotilaisuuksia, webinaareja ja seminaareja.
    5. Saksassa 19.-28.1.2024 järjestettäville Internationale Grüne Woche -messuille toteutetaan Suomen maaosasto. Osastolle kutsutaan elintarvike- ja ruokamatkailuyrityksiä, hankkeita ja alan organisaatioita. Messuosallistumisesta tai opintomatkasta kiinnostuneille lisätietoa 10.8. -infowebinaarissa.

- - - - - - - - - - - - -

 

KEHITYSOHJELMA PK-YRITYSTEN AVAINHENKILÖILLE

Markkinoinnin ja asiakkuuksien johtaminen -kehitysohjelma pk-yrityksille. Ilmoittautuminen nyt auki, 16.10.2023 saakka, valmennus alkaa Seinäjoella 24.10.2023.
https://www.ely-keskus.fi/fi/web/yritystenkehittamispalvelut/markkinoinnin-ja-asiakkuuksien-johtaminen

Kehitysohjelmassa keskitytään myynnin kehittämiseen, markkinoinnin tehostamiseen, asiakkuuksien johtamiseen ja asiakaskeskeisen liiketoiminnan kehittämiseen. Tavoitteena tuloksellisuuden parantaminen ja liikevaihdon kasvu.

  • 10 yhteistä valmennuspäivää, 2 per kuukausi
  • 2 yrityskohtaista konsultointipäivää, jossa pureudutaan valitsemiisi aiheisiin
  • 1590 € +alv (70% kehitysohjelmasta maksaa Ely-keskus)

- - - - - - - - - - - - -

 

RIESKA-LEADERIN PIENEN HANKKEEN TUKI

Muistutus! Tätä rahaa saa hakea nopeasti 100-1000 euroa pienempiin hankintoihin tai kehittämiseen; tuen määrä 40% investointeihin ja 50% kehittämiseen. Haku on jatkuva, helppo ja nopea, päätökset parissa viikossa (paitsi kesälomakautena). Pistä viestiä meille tai suoraan Rieska-Leaderille ja katsotaan yhdessä, miten haetaan rahat pois kuleksimasta!

https://rieskaleader.fi/tuen-hakeminen/pienen-hankkeen-hakuprosessi/

- - - - - - - - - - - - -

YritysKannus sosiaalisessa mediassa

Tämä mies on Aatu Läspä, hän toimii YritysKannuksen virallisena kesäsomettajana!
Aatun tiktok-videot ovat keränneet jo kesäkuun aikana yli tuhat katsojaa – käy tutustumassa, tykkäämässä ja klikkaa seurantaan kaikki kanavat.

Käy myös vinkkaamassa, jos haluat Aatun tekemään pienen jutun teidän yrityksestä, kesätyöläisistä, tapahtumasta, tms.

 

- - - - - - - - - - - - -

 Tulevia tapahtumia / tärkeitä päivämääriä:

28.6. Biokaasun Mahdollisuudet Kannuksessa – avoin keskustelutilaisuus
1.7. Kannuksen Kesäpäivät by Kannuksen Yrittäjät
5.8. Elorieha @Rauhala
12.8. Pappilan Puistoblues
18.8. Kaupunkifestivaali KILJU! torilla, Kauppojen Yö
18.-19.8. Ollikkala-messut